İzmirli Travestiler Tam Olarak Ne İstiyor ?

izmirli travestiler

İzmirli travestiler olarak, insanların istediğimizi sandığı pek çok şey var. Ama gerçekten ne istiyorlar? Çoğu durumda, insanların istediklerini düşündükleri şeyler yanlıştır. Sonunda onları yanlış yargılıyorlar.

Dikkatten kabullenmeye kadar, travesti olarak görülmek ve duyulmak istiyorlar. İster bir grup, ister bir topluluk, hatta tüm dünya olsun, bir şeyin parçası olduklarını hissetmek istiyorlar. Başkalarına bağlı hissetmek ve en önemlisi, kim olduklarından bağımsız olarak kabul edildiklerini hissetmek istiyorlar. 

Sıklıkla onlara tuhaf oldukları, ucube oldukları ve normal olmadıkları söylenir. İnanılmaz derecede tecrit edici olabilecek dışlanmışlar gibi hissettirildiler. Aşağıda, İzmirli travestilin, İzmir halkından bazı beklentileri yer alıyor.

1. Kimliklerinin Kabulü

İzmirli Travestiler kimliklerinin olduğu gibi kabullenilmesini arzuluyorlar. Çoğu insan onları tuhaf veya ucube olarak görüyor ama onlar sadece herkes gibi kabul edilmek istiyorlar. Olmadıkları bir şey olmaya çalışmıyorlar. Sadece kendilerini rahat hissettirecek şekilde ifade biçimleri geliştirmek istiyorlar.

● İzmirli travestilerin kimlikleri nasıl kabul görür?

1. Eğitim

Birincisi, eğitim yoluyla. Kadınlıklarını toplumsal normların dışında bir şekilde ifade etmeleri dışında, tıpkı onlar gibi insan olduklarının bilinmesini isterler. İnsanlara ucube ya da ucube olmadıklarını, sadece kadın kıyafetleri giymeyi seven sıradan İzmir travestiler olduklarını göstermek isterler.

2. Savunuculuk

İkincisi, savunuculuk yoluyla kim olduklarına dair hakları için mücadele etmek isterler. Ayrımcılığa karşı seslerini yükseltmeli ve hayatlarını istedikleri gibi yaşama haklarını hukuk çerçevesinde savunabilmek isterler.

3. Görünürlük

Ve son olarak, görünürlük yoluyla. Dünyaya burada olduklarını ve hiçbir yere gitmediklerini göstermek isterler.

2. Bedenlerinde Rahat Hissetmek

Bulundukları bedende rahat hissedebilmek istiyorlar. Çoğu insan İzmir travestiler yanlış bedendeymişiz gibi hissediyorlar ve istedikleri gibi giyinmek bedenlerinde daha rahat hissetmelerine yardımcı oluyor.

● Bedenlerinde nasıl rahat hissederler?

İlk şey kendilerini olduğu gibi kabul etmektir. Farklı olmak sorun değil; travesti olmanın yanlış bir tarafı yok.

Bedenlerinde rahat hissetmenin bir başka yolu da giyinmektir. Giyindiklerinde (crossdress), kendilerini rahat hissettikleri bir şekilde ifade edebilirler, bu da onları kadınlıklarıyla temasa geçirir. Sadece kendileri olabilirler ve önemli olan da bu.

Tabii ki, kendilerini oldukları gibi kabul etmek her zaman kolay değildir, ancak bir travesti olmanın yanlış bir tarafı olmadığını hatırlamak önemlidir. Onlar da herkes gibiler ve oldukları gibi kabul edilmeyi hak ediyorlar. Güzeller, zekiler ve cüretkarlar.

3. Kendilerini Özgürce İfade Edebilmek

Kendilerini yargılamadan özgürce ifade edebilmek istiyorlar. Giydikleri kıyafetler, saç şekilleri ya da yaptıkları makyaj olsun, yargılanmadan kendilerini ifade edebilmek istiyorlar. Başkaları tarafından yargılanmadan onları mutlu eden şeyi yapabilmek…

● Bir travesti olarak kendilerini nasıl özgürce ifade edebilirler?

Öncelikle, kimliklerine güvenmeleri gerekiyor. Harika olduklarını ve kendilerini istedikleri gibi ifade edebileceklerini bilmeleri gerekiyor. İkincisi, tarz bulmak. Giysiler, makyaj veya saç yoluyla olsun, onları harika hissettiren şeyi bulmalıdırlar. Son olarak, kendileri olmaktan korkmamak ve çekinmemek isterler. Kim olduklarından her zaman emin olmak ve gurur duymak gibi ..

4. Yargılamadan istedikleri gibi giyinmek. 

Başkaları tarafından yargılanmadan istedikleri gibi giyinmek istiyorlar. İzmir travestiler tuhaf olduklarını düşünmeden iç çamaşırı, külotlu çorap, göğüs şekli, peruk, topuklu ayakkabı vb. giyebilmek istiyorlar.

İstedikleri gibi giyinebilmeleri mümkün mü?

Neden Olmasın. İstedikleri gibi giyinebilirler, ancak muhtemelen her zaman başkalarından bir miktar yargılama ve reddetme alacaklardır. Tek yolu bu. 

5. Kendinden emin ve güzel hissetmek

Kim oldukları konusunda kendinden emin ve güzel hissetmek isterler. İzmirli travestiler bazen kendilerini güvensiz hissetme eğilimindedir, ancak onlar sadece kendinden emin ve güzel hissetmek istiyorlar. Kendilerini biz olduğu gibi sevebilmeli ve başkalarının yargılarının onları yıkmasına izin vermemeliler.

Kendinizi yeterince güzel hissetmiyorsanız ne yapmalısınız?

İzmirli travestiler olarak, kendinizi olduğunuz gibi sevmelisiniz ve kimsenin olumsuz görüşünün sizi yıkmasına asla izin vermemelisiniz. Hepiniz kendi tarzınızda güzelsiniz ve sizi özel yapan da bu.

Yani, eğer kendini kötü hissediyorsan, sadece olduğun gibi muhteşem olduğunu hatırla. Travestiler, tanışacağınız en kendine güvenen ve güzel insanlardan bazılarıdır. Bu nedenle, hepiniz böyle olmaya çalışmalısınız.

6. Başkalarının yanında kendiniz olabilme 

Kim olduğunuzu saklamak zorundaymışsınız gibi hissetmeden başkalarının yanında kendiniz olmak istiyorsunuz. İzmirli travestiler olmak konusunda açık olabilmeli ve bunu bir sır olarak saklamak zorundaymışsınız gibi hissetmemelisiniz.

Başkaları yaşam tarzınızı onaylamazken nasıl kendiniz olabilirsiniz?

Muhtemelen herkesin yaşam tarzını onaylamıyorsunuz ama bu birlikte var olamayacağınız anlamına gelmiyor. Doğal olarak izmirli travestiler kendi bildiklerini yaşamak istiyor. Dolayısıyla herkesin sizin yaşam tarzımıza katılmasını da bekleyemezsiniz. Ancak, yaşam tarzınızı başkalarına zorlamak veya kendinizi kabul ettirmeye çalışmak zorunda değilsiniz. Hayatlarınızı istediğiniz gibi yaşayabilir ve kim olduğunuzla mutlu olabilirsiniz.

 

Scroll to Top